X
تبلیغات
رایتل
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

 

 رییس مرکز بهداشت استان مرکزی:
هزینه هر بیمار تالاسمی ماژور، سالانه 20 هزار دلار است
احتمال 25 درصدی ابتلا به این بیماری در فرزندان دارای والدین مینور

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: درحال حاضر بیماری تالاسمی ماژور در استان شیوع بالایی ندارد به طوری‌که، تنها حدود 120 نفر در استان مرکزی مبتلا به این بیماری هستند که این رقم نسبت به استان‌هایی چون گیلان، مازنداران، فارس، خوزستان و کرمان رقم بسیار کمی است.

بابک عشرتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مرکزی، با بیان این مطلب افزود: بیماری تالاسمی ژنتیکی و شایع‌ترین کم خونی مزمن است که حالت ارثی داشته و به دو صورت شدید ماژور و خفیف مینور ظاهر می‌شود؛ همچنین این بیماری منجر به ایجاد اشکالاتی در گلبول‌های قرمر خون شده و درمان آن کاملاً قطعی نیست.

عشرتی اظهار کرد: به‌دلیل طبیعی نبودن تولید هموگلوبین، این بیماری از والدین به فرزند به ارث می‌رسد که اگر والدینی دارای نوع کم خونی خفیف تالاسمی باشند، هریک از فرزندان آن‌ها 25 درصد احتمال ابتلا به تالاسمی ماژور را دارند.

وی افزود: مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری این است که زوج‌هایی که دارای بیماری تالاسمی مینور هستند، از ازدواج با یکدیگر خوددراری کرده و هم‌چنین با انجام آزمایش خون و هموگلوبین می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

عشرتی تصریح کرد: مهم‌ترین راه درمان بیماری تالاسمی تزریق مداوم خون به افرادی است که به طور دایم باید خون دریافت کنند.

وی گفت: بدن باید از خونی که استخوان‌ها می‌سازد تغذیه کند و خون سازی استخوان‌ها باعث رشد ناهنجار استخوان‌های سر و صورت می‌شود و دراین هنگام است که شکل وحشتناک تالاسمی خود را نشان می‌دهد.

عشرتی با بیان اینکه هزینه هر بیمار تالاسمی ماژور سالانه 20 هزار دلار است، افزود: تالاسمی ماژور جزو بیماری‌های خاص در کشور محسوب می‌شود و این در حالی است که به‌دلیل بالابودن هزینه‌های درمان این بیماران بیش از نیمی از هزینه‌های آنان از سوی نظام سلامت پرداخت می‌شود.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی در پایان اظهار کرد: بیماری تالاسمی مینور، تالاسمی است که برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما باید با یک آزمایش خون ساده قبل از ازدواج از متولد شدن کودک مبتلا به تالاسمی جلوگیری کرد.