X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
سه‌شنبه 19 خرداد 1388

راز لخته شدن خون کشف شد

راز لخته شدن خون کشف شد

جامعه > سلامت  - دانشمندان فرآیند مولکولی را کشف کردند که به عنوان کلید تنظیم لخته شدن خون در بدن به حساب می‌آید.

تیم تحقیقاتی دانشگاه هاروارد که نتایج تحقیقات خود را در مجلات علمی به چاپ رسانده است در این باره گفت: نتایج این تحقیقات می‌تواند برای درمان بیمارانی که دارای ناهنجاری‌های لخته شدن خون هستند مورد استفاده قرار گیرد و روش‌های درمانی نوینی را به علم پزشکی معرفی کند.

اگر خون در بدن انسان به میزان زیادی لخته شود می‌تواند عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد و حتی باعث مرگ افراد شود.

دانشمندان انگلیسی نیز تأکید کردند این تحقیقات بسیار مهم است و می‌تواند برای درمان بیمارانی مبتلا به ناهنجاری‌های خونی بسیار مؤثر باشد.

به گفته این دانشمندان یک سیستم پیام‌دهی پیچیده وظیفه ایجاد تعادل در جریان خون در بدن را به عهده دارد و از لخته شدن خون به میزان زیاد و یا کم جلوگیری می‌کند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه هاروارد در فاکتور ون ویلربند (VWF) پروتئین لخته‌کننده خونی را مشخص کردند که شامل یک سنسور مولکولی است و میزان این پروتئین را در بدن کنترل می‌کند.

VWF برای گردش خون بسیار مهم است. این عامل بین لخته شدن خون و خونریزی تعادل ایجاد می‌کند. اگر این عامل به درستی وظیفه خود را انجام ندهد حتی می‌تواند منجر به حملات قلبی و سکته شود.

دکتر وسلی ونگ یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی گفت: بدن انسان توانایی فوق‌العاده‌ای برای ترمیم خود پس از ایجاد زخم‌ها و جراحت‌ها دارد.

یکی از مکانیزم‌های شگفت‌آور بدن جلوگیری از خونریزی هنگام بروز جراحات است.

اعضای این تیم امیدوارند با انجام تحقیقات بیشتر شیوه کنترل بدن در ایجاد لخته‌های خونی و کنترل گردش خون را بهتر بشناسند و با کمک آن ناهنجاری‌ها و بیماری‌های مرتبط با آن را درمان کنند.

پروفسور دیوید لین از دانشگاه لندن گفت: «میزان پروتئین VWF در بدن بسیار مهم است. این پروتئین نقش مهمی در گردش خون و کنترل آن بازی می‌کند.»

این یافته‌ها به ما کمک می‌کند نقاط خطرناک بدن که در ایجاد مشکلات خونی و لخته‌ شدن‌های خطرناک نقش مهمی دارند شناسایی شوند و اقدامات درمانی بهتری در مورد آنها صورت گیرد. حتی با کمک این یافته‌ها می‌توان میزان خونریزی بعد از جراحات را کنترل کرد و جریان خون را به سرعت بند آورد. در حال حاضر برای بیمارانی که دچار بیماری‌هایی مثل لخته شدن خون هستند اقدامات درمانی چندان مؤثری وجود ندارد.
BBC ۶ ژوئن/ مترجم: ابوالفضل کریمی