X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 3 مهر 1387

 
انتروکوک فسالیس بر چهل و دو خصوصیت سلول های روده تاثیر منفی می گذارد

.bbc. محققان آمریکایی به ارتباط شیمیایی احتمالی بین نوعی باکتری موجود در روده های انسان با سرطان روده پی برده اند.

به گفته این محققان، باکتری انتروکوک فسالیس که تاکنون بی ضررشناخته می شد، می تواند باعث بروز سرطان در روده های انسان شود.

بر اساس گزارشی که در مجله میکروبیولوژی پزشکی منتشر شده است، این باکتری ها می توانند با کمک به بروز جهش ژنتیک، بروز سرطان را تسهیل کنند.

محققان بریتانیایی احتمال ارتباط این باکتری با بروز سرطان را محتمل می دانند ولی می گویند باکتری های دیگر نیز از این توانایی برخوردار هستند.

ده ها نوع باکتری مختلف در روده های انسان زندگی می کنند و بسیاری از آنها به هضم مواد قندی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

اختلال ژنتیک

محققان تنها چند سال است که متوجه خواض زیان آور بعضی از این باکتری ها شده اند. باکتری انتروکوک فسالیس که از آن به عنوان استرپتوکوک گروه دی ب هم نام برده می شود یکی از این باکتری هاست.

محققان آمریکایی در شهر اوکلوهما می گویند انتروکوک فسالیس هنگام تخمیر مواد قندی با تولید مولکول سوپراکسید اکسیژن، باعث آسیب دیدگی ژنتیکی سلول های روده می شود.

به گفته پروفسور مارک هایک، سرپرست گروه محققان آمریکایی، سوپر اکسید اکسیژن علاوه بر این باعث تحریک گروهی از سلول های سیستم ایمنی به نام ماکروفاژها، باعث سرعت بخشیدن به تقسیم سلولی و تشدید سرطان می شود.

به طور کلی، انتروکوک فسالیس بر ۴۲ خصوصیت سلولی در بافت روده تاثیر منفی می گذارد.

دکتر بری کمپل از محققان دانشگاه لیورپول در بریتانیا می گوید علاوه بر انتروکوک فسالیس، انواع دیگر باکتری های موجود در روده مانند ای کولای و همچنین عوامل ارثی و محیطی هم در بروز سرطان روده نقش دارند.