X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 30 فروردین 1389
 
 
وقتی قلب بزرگ می‌شود...
 بیماری‌های قلبی - عروقی به عنوان اولین عامل مرگ و میر و یکی از علل مهم ناتوانی افراد در سراسر جهان شناخته شده‌اند. یکی از این بیماری‌ها در میان مبتلایان به فشارخون بالا و سایر مشکلات قلبی شیوع بیشتری دارد، بزرگ شدن قلب است که در واقع به افزایش اندازه این عضو گفته می‌شود.   

در اکثر موارد، بزرگ شدن قلب پدیده‌ای غیرعادی است اما مورد استثنایی هم وجود دارد و آن بزرگی قلب در اثر انجام حرکات ورزشی آیروبیک است که بزرگی غیرمضری را سبب می‌شود.

انواع بزرگی قلب‌

هایپرتروفی که مستلزم افزایش در ضخامت عضله قلب است و تنها یکی از حفرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علل وقوع هایپرتروفی یا ضخیم شدن عضله قلب در پاسخ به افزایش استرس بر قلب روی می‌دهد. شایع‌ترین علت هایپرتروفی بطن چپ (LVH) ، فشار خون بالا یا هایپرتنشن است.

همچنین کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک و مصرف کوکائین را باید به علل دیگر وقوع LVH افزود. اما رایج‌ترین علت هایپرتروفی بطن راست (RVH) بیماری‌هایی همچون آمفیزم و سیستیک فیبروزیس است که به ریه آسیب می‌رساند. این بیماری‌ها عروق خونی ریه را تخریب کرده و باعث افزایش فشار در سایر عروق می‌شوند.

دلی لی شن که در آن اندازه داخلی یکی از حفرات قلب افزایش می‌یابد و بسته به علت ایجاد آن ممکن است در یک، دو، یا همه حفر‌های قلبی رخ دهد. مهمترین علل ابتلا به این نوع بزرگی قلب شرایطی هستند که مستقیما به عضله قلب آسیب می‌رسانند.

انواع صدمه به قلب در نتیجه حمله قلبی، مصرف الکل و التهاب عضله قلب رخ می‌دهند. سایر عواملی که به عضله قلب آسیب می‌رسانند شامل برخی شیمی‌درمانی‌ها، تجمع آهن اضافی در بدن، مصرف کوکائین، مصرف برخی داروهای قدیمی برای درمان اسکیزوفرنی، مصرف بعضی از داروهای درمان ایدز، و قرار گرفتن در معرض فلزاتی همچون کبالت، سرب و جیوه هستند.

علائم‌

افزایش اندازه قلب در افراد مختلف متغیر است و در برخی افراد نشانه‌ای ندارد. با شروع دی لی شن یا هایپرتروفی و افزایش نیاز به عملکرد قلب نشانه‌هایی به وجود می‌آیند. این علائم به قرار زیرند:

تنگی نفس‌

- فشار یا درد قفسه سینه

- تپش قلب (حالتی که قلب با سرعت بیشتر، قدرت فزاینده‌تر یا ضربان جهشی می‌تپد)

- تورم پا و زانو

- سرگیجه یا احساس سبکی در سر

- کاهش هشیاری‌

در اشکال خفیف‌تر بزرگ شدن قلب، نشانه‌ها ممکن است تنها در صورت فعالیت‌های ورزشی یا تلاش و تقلای زیاد روی دهد. در حالت‌های شدید ممکن است این علائم در هر زمان حتی به هنگام استراحت نیز ظاهر شود. دیگر بیماری‌های قلبی و ریوی و سایر بیماری‌ها نیز می‌توانند این نشانه‌ها را به همراه داشته باشند و لذا اختصاص به بزرگ شدن قلب ندارند.

تشخیص‌

گاهی اوقات تشخیص این مشکل براساس یک تست بدنی که توسط پزشک یا دیگر مراقبان بهداشتی انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. نشانه‌های یک بیمار یا سابقه پزشکی خانوادگی، فشار خون بالا، سوفل‌های قلبی خاص، ضربان شدید قلب، تورم پاها، یا صدای مایع در ریه‌ها می‌تواند به تشخیص کمک کند.

عکسبرداری اشعه ایکس بزرگی اندازه قلب یا وجود مایع در ریه‌ها را نشان می‌دهد و الکتروکاردیوگرام اغلب امواجی را نشان می‌دهد که مشخصه هایپرتروفی بطن راست یا چپ است. در واقع الکتروکاردیوگرام برای تشخیص ورزشکاران جوان که دچار کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک می‌شوند به کار می‌روند.

توصیه متخصصان این است که همه افراد علاوه بر داشتن شیوه زندگی سالم جهت حفظ فاکتورهای مختلف از جمله فشارخون در سطح نرمال، در مواجهه با هرگونه نشانه غیرطبیعی یا مشکل در عملکرد قلب فورا به پزشک متخصص مراجعه کنند و به عموم توصیه می‌شود با افزایش آگاهی نسبت به عوامل موثر در ابتلا به بیماری‌های قلبی، علائم و روش‌های تشخیص و درمان، به کاهش وقوع این مشکلات که گاهی عواقب ناخوشایندی را در پی دارند، کمک کنند.

مترجم :بهاره صفوی‌
منبع: www.heart.healthcenters online. Com