X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 10 فروردین 1389

با این شش روش، حمله قلبی نکنید

  

 

سلامت

با این شش روش، حمله قلبی نکنید

 مردمک  :یشتر مردم معمولا نمی‌دانند چه عواملی باعث حمله قلبی می‌شوند. مهم‌تر آن‌که آن‌ها نمی‌دانند ترکیب این عوامل با یکدیگر می‌تواند خطر را به طور فزاینده افزایش دهد

سالیانه تعداد زیادی از مردم جهان در همه کشورها دچار حمله قلبی می‌شوند و بسیاری نیز بر اثر این حمله جان خود را از دست می‌دهند.

قلب ماهیچه‌ای است که خون را با تمام محتویات اساسی‌اش یعنی اکسیژن و مواد غذایی ضروری به همه اندام‌های بدن می‌فرستد.

این عضو ماهیچه‌ای بدن خود نیز همانند همه ماهیچه‌های بدن نیاز به اکسیژن دارد تا خوب کار کند. اکسیژن ضروری قلب از طریق دو رگ خونی قوی تامین می‌شود که در عمق عضله قلب قرار دارند. هر گونه مشکلی در این رگ‌ها می‌تواند شرایطی پیش آورد که زندگی فرد را جدا به خطر بیاندازد.

بیشتر مردم معمولا نمی‌دانند چه عواملی باعث حمله قلبی می‌شوند. مهم‌تر آن‌که آن‌ها نمی‌دانند ترکیب این عوامل با یکدیگر می‌تواند خطر را به طور فزاینده افزایش دهد.

اگر مردی ۵۰ ساله هیچ‌یک از عوامل خطر ابتلا به حمله قلبی را نداشته باشد احتمال بروز این بیماری تنها ۵ درصد است. اما اگر این مرد تنها یکی از عوامل خطر را با خود داشته باشد مثلا کلسترول بالا شانس او در ابتلا به حمله قلبی به ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

برای زنانی که هیچ یک از عوامل خطر حمله قلبی را ندارند شانس ابتلا به این بیماری تنها ۸ درصد است اما با وجود حتی یک عامل خطر این شانس تا ۳۸ درصد افزایش می‌یابد.

توجه‌کردن به عوامل خطر اساسی می‌تواند خطر بروز حمله قلبی را در هر فردی به شدت کاهش دهد. توجه به این نکات برای همه افراد ضروری است:

۱- کلسترول خون‌تان را زیر نظر داشته‌باشید.

مازاد کلسترول در دیواره‌های رگهای خونی رسوب می‌کند. این دیواره‌ها با سلول‌های سفید خون دستگاه ایمنی بدن ملتهب می‌شوند. سلول‌های سفید مواد شیمیایی آزاد می‌کنند که موجب جرم می‌شود. میزان طبیعی کلسترول بد خون ۶۰ تا ۱۳۰ است. اما اگر شما دارای خطر بالا ابتلا به حمله قلبی هستید مثلا به علت دیابت، این میزان باید زیر ۱۰۰ و به طور ایده‌آل حتی زیر  ۷۰ باشد.

متخصصان بیماری قلبی بر این باورند که رژیم غذایی و کاهش وزن بهترین راه‌های کنترل میزان کلسترول محسوب می‌شوند. اما در صورتی که میزان کلسترول هم‌چنان بالا ماند لازم است با نظر پزشک داروی مناسب را آغاز کنید تا میزان کلسترول بد را کاهش دهید به حدی که جلوی خطر حمله قلبی را بگیرد.

۲- به طور منظم ورزش کنید

پژوهشگران قلب به منظور بهداشت بهینه قلب، ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط مانند پیاده‌روی تند را در بیشتر روزهای هفته توصیه می‌کنند. تحرک جسمانی می‌تواند به شما در کاهش و کنترل وزن هم کمک کند. ضمنا هر ورزشی موجب پیشگیری از تبدیل افزایش جزئی قند خون به دیابت نیز می‌شود.

۳- فشار خون را کاهش دهید

فشار خون بالا می‌تواند به دیوارهای رگهای خونی آسیب برساند و موجب شود آن‌ها سخت و شوند. فشار خون طبیعی حدود ۱۲ روی ۸ است. اگر می‌توانید این میزان را با رژیم غذایی و ورزش ثابت نگهدارید وضعتان ایده‌ال است . درغیر این صورت ممکن است لازم باشد با نظر پزشک دارو مصرف کنید.

مطالعات نشان می‌دهند داروی فشار خون می‌تواند خطر حمله قلبی را تا ۲۷ درصد کاهش دهد.

۴- وزنتان را کنترل کنید

چاقی احتمال افزایش کلسترول، فشارخون و قند خون را بالا می‌برد. کاهش وزن می‌تواند غالبا به کاهش هرسه این موارد بیانجامد. اضافه وزن داشتن خود به‌تنهایی خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد به خصوص اگر این افزایش وزن در قسمت میانی بدن باشد.

۵-سیگار را ترک کنید

براساس گزارش انجمن قلب آمریکا سیگاری‌ها دو تا سه برابر بیشتر از غیرسیگاری‌ها احتمال دارد از بیماری قلبی جان خود را از دست بدهند. سیگار کشیدن نه تنها باعث بالابردن فشارخون و پایین آوردن سطح کلسترول خوب (که باید بالا باشد) می‌شود بلکه به رگهای خونی آسیب می‌رساند . از همین رو خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

حتی اگر شما سال‌هاست که سیگار می‌کشید ترک آن برای قلبتان خیلی مفید است. مطالعات نشان می‌دهد که خطر حمله قلبی در افراد سیگاری که یک سال است آن را ترک کرده‌اند تقریبا به نصف کاهش می‌یابد. در عرض ۱۵ سال پس از ترک سیگار این خطر در سیگاری‌های سابق به حد افراد غیرسیگاری خواهد رسید.

۶- قند خونتان را کنترل کنید

قند خون بالا می‌تواند رشد جرم در جداره رگ‌های خونی را شدت بخشد. میزان قند خون بهتر است در حالت ناشتا اندازه‌گیری شود و در صورت بالا بودن با رژیم غذایی مناسب و زیر نظر پزشک تحت کنترل قرار گیرد. درغیر این صورت مصرف داروی مناسب ضروری به نظر می‌رسد.