X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
دوشنبه 2 شهریور 1388
 
آنچه باید درباره درد مفاصل بدانید
 هر فردی که تصور می‌کند ممکن است آرتریت یا همان درد مفاصل داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. خوددرمانی در این مورد نیز مانند سایر موارد پزشکی خطرناک است.آرتریت که به شکل‌های مختلف بروز می‌کند شامل التهاب مفاصل است.

به گزارش ایسنا، اوستئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و نقرس 3‌ نوع از شایع‌ترین اشکال آرتریت در بین افراد سالمند هستند. اوستئوآرتریت البته از دو نوع دیگر شایع‌تر است اما هیچ‌کدام از این عارضه‌ها مسری و واگیردار نیستند.

پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که غضروف‌ها رو به تخریب می‌گذارند. در این حالت نرمی‌ استخوان و درد ایجاد می‌شود. این بیماری زنان و مردان را مبتلا می‌کند، در افراد بالای 65 سال در بیش از 50 درصد موارد، ابتلا به این عارضه حداقل در یک مفصل رخ می‌دهد.

درمان این عارضه شامل ورزش، مراقبت از مفاصل، رژیم غذایی مناسب، دارو و جراحی است. برای بهبود درد نیز معمولا استامینوفن تجویز می‌شود. اوستئوآرتریت ممکن است در هر مفصلی بروز کند اما معمولا آنهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که وزن بدن را تحمل می‌کنند. معمول‌ترین علائم این عارضه شامل درد مفاصل، ورم مفاصل و نرمی ‌و خمیدگی آنها است. فقط در یک سوم موارد افرادی که با پرتو ایکس بیماری آنها تشخیص داده می‌شود فاقد علائم ظاهری هستند.

محققان می‌گویند: علت تجویز استامینوفن برای کاهش درد، پایین بودن عوارض جانبی آن است. اما اگر استامینوفن نتواند درد بیمار را تسکین دهد در این صورت داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن و ناپروکسن تجویز می‌شوند. همچنین مکمل‌های رژیم غذایی شامل گلوکزامین و کوندراتین سولفات که از سوی بسیاری از این بیماران مصرف می‌شوند، می‌توانند علائم اوستئوآرتریت را کاهش دهند.

آرتریت روماتوئید که بارزترین ویژگی آن التهاب بافت مفصلی است، تفاوت بسیار زیادی با اوستئوآرتریت دارد و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی خود فرد به بدن وی حمله می‌کند. در این حالت اغلب مفاصل مورد هدف قرار می‌گیرند اما ممکن است اعضای دیگر مانند ریه‌ها و چشم‌ها را نیز مبتلا کند.
درمان برای این عارضه اغلب ورزش، مصرف دارو و در نهایت جراحی است. البته برای این بیماران کاهش استرس نیز بسیار مهم است. برخی از داروهای آرتریت روماتوئید برای تسکین درد تجویز می‌شوند و برخی نیز التهاب را کاهش می‌دهند.

بیماری نقرس نیز یکی دیگر از انواع آرتریت است که در شب حمله می‌کند. استرس، مصرف برخی داروها و یک بیماری خاص ممکن است سبب بروز آن شود. در این حالت بلورهای اسید اوریک در یک مفصل تشکیل می‌شوند. اسید اوریک در تمام بافت‌های انسان و در مواد غذایی یافت می‌شود.