X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
شنبه 10 اسفند 1387

قرص 

 

سوء استفاده از داروی مسکن 'ترامادول' در ایران

مسئولان وزارت بهداشت ایران اعلام کرده اند میزان مصرف داروی ترامادول خوراکی در فاصله سال های 1382 تا 1384، 24 برابر شده است.

محبوبه ولد خانی، مدیر نظارت بر برنامه های تجویز و مصرف داروی وزارت بهداشت، ضمن اعلام این خبر در گقتگو با ایسنا، گفت این وزارتخانه برای کمک به کاهش سو استفاده از این دارو، ابتدا اطلاع رسانی می کند و هنوز این دارو را از بازار داروی ایران جمع نکرده است.

ترامادول، یک داروی مسکن با اثرات مشابه تریاک است، که برای دردهای متوسط تا شدید تجویز می شود.

در ایران، از این دارو به عنوان جایگزین مواد مخدر استفاده می شود اما متخصصان بهداشت و درمان می گویند، سو استفاده اینچنینی از این دارو، موجب ایجاد وابستگی معتادان به خود دارو می شود.

آذرخش مکری، معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران، نیز پیشتر نسبت به مصرف بی رویه این دارو به ویژه بین جوانان هشدار داده و اعلام کرده بود نظارت کافی بر فروش غیر مجاز و بدون نسخه ترامادول، انجام نمی شود.

دست اندر کاران امور بهداشت و درمان در ایران قبلا اعلام کرده بودند داروی ترامادول و استامینوفن کدئین نباید بدون نسخه ارایه شود اما به نظر می رسد برخی داروخانه ها به این دستورالعمل توجهی نمی کنند.

سو استفاده از این دارو در ایران، دست اندرکاران را به تشکیل گروه ویژه بررسی و کنترل روند سوءمصرف ترامادول واداشته است. این گروه به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شده است.

برخی متخصصان می گویند سوء مصرف این دارو عوارضی خطرناکتر از تریاک دارد.

به گفته علیرضا حاج سید جوادی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، این دارو در اثر مصرف بدون دستور پزشک اعتیاد آور و تشنج زاست و در بعضی موارد سم زدایی از بدن فرد معتاد به آن بسیار مشکل انجام می‌شود. 

.bbc.