X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 2 بهمن 1387
بر اساس تحقیقات جدید
نانو ذرات سرطان پوست را هدف می‌گیرند
 تحقیقات نشان می‌دهد که نانو ذرات می‌توانند سرطان پوست «ملانوما» را هدف قرار دهند. 

 

به گزارش فارس، تحقیقات نشان داده است که یک گیرنده‌ اختصاصی برای پروتئین ترومبین خون به‌وسیله‌ سلول‌های سرطان پوست «ملانوما» که متاستاز بالایی دارند، بیشتر بیان می‌شود. در هنگام فعال شدن، این گیرنده طیف وسیعی از تغییرات بیوشیمیایی را که موجب افزایش فعالیت متاستازی سلول‌های ملانوما می‌شوند، را ایجاد می‌کند.

برای ممانعت از وقوع این تغییرات بیوشیمیایی، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه M.D تگزاس- مرکز تحقیقات سرطان Anderson ، یک ناقل siRNA را طراحی کردند تا جلوی ساخته شدن این گیرنده را به‌وسیله‌ سلول‌های ملانوما بگیرند. این ناقل، PAR-1 نامیده می‌شود و از یک نانوذره‌ی لیپیدی برای انتقال siRNA به سلول‌های ملانوما استفاده می‌کنند.

گزارش این یافته‌ها در مجله تحقیقات سرطان آمده است و گروه تحقیقاتی در این مقاله چگونگی طراحی نانوذرات لیپوزومی طبیعی برای انتقال عامل siRNA به سلول‌های ملانوما را توضیح داده‌ است.

بر خلاف ویروس‌ها و لیپوزوم‌های باردار مثبت که سایر محققان برای انتقال siRNA در مدل‌های جانوری استفاده کرده‌اند، این محققان ثابت کرده‌اند که لیپوزوم‌های خنثی، واکنش‌های مضر بسیار کمتری را تولید می‌کنند و در عین حال به‌صورت خودبه‌خود از طریق ماکروفاژها از بدن دفع می‌شوند.

با اجرای این روش در موش‌ها، ثابت شد که نانوذرات از طریق تومورها جذب شده و تولید PAR-1 کاهش چشمگیری یافت. در نتیجه پس از دو هفته ، رشد ملانوما کندتر و متاستاز آن ، به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرد.

علاوه‌ بر این محققان بر این باورند که PAR-1 siRNA قادر است مقادیر آنژیوژنز (رگ‌زایی) را در تومور کاهش دهد.