X
تبلیغات
رایتل
سه‌شنبه 5 آذر 1387
ضدعفونی‌کننده مجاری تنفسی
 سرماخوردگی یکی از بیماری‌های فصلی است که همه ما تقریبا در فصل سرد سال طعم آن را چشیده‌ایم و بخوبی با علائم نفسگیر آن آشنایی داریم و همیشه به دنبال راهی برای پیشگیری و رهایی از آن هستیم.  

 

اوکالیپتوس یکی از گیاهان دارویی است که بوی مطبوع آن در اعضای تنفسی و چشایی اثرگذار است و می‌تواند تا حدود زیادی محیط را ضدعفونی کرده و از بروز سرماخوردگی، آنفلوآنزا و برونشیت‌های ساده جلوگیری کند.

برگ اوکالیپتوس تنها بخشی از این گیاه است که کاربرد دارویی دارد و دم‌کرده برگ آن برای درمان نزله‌های زمستانه، عفونت برونش‌ها و قطع تب بسیار موثر است. جویدن برگ اوکالیپتوس به رفع درد لثه کمک می‌کند و جوشانده آن به عنوان لوسیون، نقش موثری در بهبود زخم‌ها و دمل‌ها دارد.

اگر مقداری برگ اوکالیپتوس را در آب فرو بریم و مختصری بجوشانیم، جوشانده تلخ و خوش‌بویی به دست خواهد آمد که برای بیماران تب نوبه‌ای و افراد مبتلا به سوءهاضمه بسیار مفید است. وجود درخت اوکالیپتوس در یک منزل به منزله وجود یک دستگاه تهویه‌کننده هواست زیرا فضا را معطر، مطبوع و ضدعفونی می‌کند و می‌تواند پشه‌ها را نیز فراری دهد.

همچنین روغن اوکالیپتوس نیز برای درمان سرماخوردگی و نزله برونشیتی و آنفلوآنزا مفید بوده و گاهی به صورت گرد روی دستمال ریخته و استنشاق می‌شود. چنانچه به سرماخوردگی و آسم مبتلا هستید، قبل از خوابیدن روی بالش خود مقداری روغن اوکالیپتوس بپاشید تا از اثرات شفابخش آن آگاهی یابید.

روغن اوکالیپتوس مخلوط با مقدار مساوی روغن زیتون مرهم بسیار خوبی برای درمان رماتیسم بوده و تقویت کننده اعصاب، ضد تشنج و برطرف‌کننده سرگیجه است. قابل ذکر است قرص‌های اوکالیپتوس برای درمان تنگی‌نفس مفید است و چنانچه موقع ورود به اتاق بیمار و یا بیمارستان و داروخانه، یک قرص اوکالیپتوس بمکید از ابتلا به بیماری‌های مسری مصون خواهید بود.

اوکالیپتوس همچنین جلوگیری کننده از خونریزی نیز هست بنابراین اگر پس از کشیدن دندان‌ دچار خونریزی شدید، عصاره اوکالیپتوس را روی محلی که از آن خون بیرون می‌آید بمالید تا خون بند آید. از گذشته برای درمان بیما‌ری‌هایی نظیر سرخک، تیفویید و تب‌‌های نوبه‌ای روغن اوکالیپتوس را روی بدن بیمار می‌مالیدند.

فراموش نکنید که مصرف بی‌رویه اسانس اوکالیپتوس موجب ورم معده، روده، سردرد، تشنج، کاهش فشار خون و ورم کلیه می‌شود.

توصیه: ‌از دیگر موادی که می‌توانند به طور طبیعی ضدعفونی کننده قوی دستگاه تنفس و محیط باشند و خاصیت میکروب‌کشی داشته باشند، می‌‌توان به سیر و اسفند اشاره کرد. چنانچه سیر را خرد و اسپند را دود کنید و در اطراف بستر بیمار یا اتاق‌های پر ازدحام ببرید، می‌توانید تا حدود زیادی از شر این ویروس مردم آزار رهایی یابید.

فاخره بهبهانی