X
تبلیغات
رایتل
شنبه 9 شهریور 1387

تهیه کننده : زینت هاشمی

                            

                                              


صبح امروز یان بیورک لوند، وزیر آموزش و پرورش در یک کنفرانس مطبوعاتی در اوپسالا اعلام کرد که  دولت ائتلافی بودجه فعالیت های تحقیقاتی را تا ۱۵ میلیارد کرون برای چهارسال افزایش داده است.
او گفت که این بودجه می تواند فعالیت های تحقیقاتی را افزایش داده و به آن سرعتی بسیار بیشتر بدهد.
 صدای یان بیورک لوند، وزیر آموزش و پرورش
وی با مقایسه به بودجه ی فعلی برای تحقیقات که ۵ میلیارد کرون است گفت بودجه ی در نظر گرفته شده برای چهارسال از میزان کل ۱۲ سال دوره ی دولت پیشین بیشتر است.
یان بیورک لوند گفت این بودجه بیشتر صرف تحقیقات در سه زمینه ی پزشکی ، فناوری  و آب و هوا خواهد شد.
وی عنوان کرد که با امکانات جدید محققان امکان بیشتری می یابند تا وقت خود را به وجه بهتری  صرف تحقیقات   کنند و سوئد نیز باردیگر موقعیت پیشین خود را که  از نظر تحقیقات درجهان پیش رو بود، دوباره به دست آورد.
علاوه براین دولت در نظر دارد سال آینده بودجه ای به میزان  ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون کرون نیز برای تحقیقات در زمینه ی  بیماری های سرطان و آلزایمر اختصاص دهد.
مود اوافسون وزیربازرگانی نیز اعلام کرد ازآنجا که تحقیقات سوئد در زمینه ی تجاری کارآمد نیست، مبلغ ۱۵۰ میلیون کرون برای رسیدن این تحقیقات به مرحله ی تولید اختصاص خواهدیافت. او گفت که برای به تولیدرساندن کشفیات و اختراعاتی که در سوئد می شود و کمک به پژوهشگران برای ثبت اختراعات و به مرحله ی تولید رساندن آنها از افراد متخصص استفاده خواهدشد تا محققان بتوانند بدون نگرانی از این روند، به کارهای خود بپردازند.  
 صدای مود اولوفسون، وزیر بازرگانی